Jak wybrać fotografa na ślub

fotograf na ślub tatarak foto studio

Jak wybrać fotografa na ślub

Wybór fotografa na ślub to ważna decyzja, nie należy więc dokonywać jej pochopnie.

Ustal budżet

Ceny tego typu usług wachają się od bardzo niskich do znacznie wygurowanych cen stąd na rynku możemy znaleźć oferty od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych. Należy zrobić dokładne rozeznanie żeby nie przepłacić bądz w ramach oszczędności nie zmarnować szansy na wspaniałą pamiątkę, jaką są zdjęcia ślubne. Optymalna cena waha się w granicy 1900 – 4000 zł w zależności co wchodzi w skład takiej usługi.

Ustal na jakiej ofercie Ci zależy

Przedewszystkim musicie sie zastanowić na jakiego rodzaju zdjęciach Wam zależy i z jakich elementów ma się składać Wasz reportaż ślubny. Trzeba się dowiedzieć co wchodzi w skład usługi. Ile zdjęć jest na płycie, czy otrzymacie album z wydrukowanymi zdjęciami czy musicie za niego dodatkowo płacić. Czy dojazd jest wliczony w cenę. Czy trzeba opłacić nocleg.

Reportaż ślubny może się z składać na kilka elementów, rozpoczynając od ujęć z przygotowań przez zdjęcia z ceremonii zaślubin, wesele oraz zdjęcia plenerowe.

Zdjęcia z przygotowań – nie wszyscy się na nie decydują, a szkoda, bo jest to bardzo ciekawa forma uwiecznienia pierwszych chwil z tego ważnego dnia, których później zazwyczaj się nie pamięta przez duże emocje toważyszące przygotowaniom. Warto więc uwiecznić ten moment z powodu ulotności chwili ale również dla tego, że zdjęcia z przygotowań świetnie prezentują się w albumie jako wstęp do reportażu ślubnego. Najlepiej jeśli tego rodzaju zdjęcia wykonuje kobieta, ponieważ panna młoda nie musi się jej krępować przy zakładaniu sukni i robieniu makijażu.

Zdjęcia z ceremonii – fotograf, który wykonuje zdjęcia w kościele powinien mieć duże doświadczenie poparte bogatym portfolio z tego zakresu fotografii. Zdjęcia wykonywane w kościele są trudne do wykonania dla człowieka, który nigdy się tym nie zajmował. Wymaga to dużej sprawności fotograficznej oraz znajomości zachowań w kościele. Dodatkowym utrudnieniem jest zapotrzebowanie na profesjonalny sprzęt – jasne obiektywy i dobra lampa błyskowa to podstawa. Fotograf powinien wiedzieć jak zachowuje się jego sprzęt w trudnych warunkach oświtleniowych i być również dobrym technikiem nie tylko artystą. Przy wybieraniu oferty należy obejrzeć portfolio danego fotografa i zwrócić uwagę na ujęcia, które wykonuje w kościele. Można wtedy ocenić czy Wasz punkt widzenia jest podobny do myślenia fotografa. Ważne aby była to również osoba potrafiąca zachować umiar w fotografowaniu aby nie zamienić wspaniałej ceremonii w sesję fotograficzną.

Zdjęcia z wesela – Należy dowiedzieć się od fotografa do której godziny zostaje na weselu (zazwyczaj jest to godzina 01.00- później goście nie wychodzą już tak dobrze). Jeśli wesele oddalone jest od miejsca ceremonii należy spytać się czy dojazd jest wliczony w koszt usługi i czy trzeba zapewnić nocleg fotografowi. Fotograf powinien mieć rozbudowane portfolio pod kontem zdjęć weselnych, gdyż warunki oświetleniowe na sali weselnej zazwyczaj nie należą do łatwych. Zwracamy przede wszystkim uwagę na te ujęcia na których najbardziej Wam zależy, czyli zazwyczaj:

-pierwszy taniec, zdjęcie zbiorowe z gośćmi, otrzęsiny, tort…

Nie należy jednak zwieść się tym zdjęciom, są one zazwyczaj najlepiej wykonane gdyż w tych właśnie momentach sala jest najlepiej oświetlona, należy zwrócić więc uwagę na zdjęcia z mniej ważnych momentów aby zobaczyć jak fotograf sobie w nich radzi. Czyli zdjęcia z tańca- ważne aby były dynamiczne, aby ludzie, którzy są przedstawieni na fotografii wyglądali ładnie, bez dziwnych grymasów, bez święcących się twarzy. Dobrze by było również zwrócić uwagę na detale. To one budują klimat imprezy, trudno sobie wyobrazić ale to właśnie te drobne detale takie jak: bilecik z imieniem i nazwiskiem, fragment ciasta, kieliszki z winem, to własnie te szczegóły są świetnym wypełnieniem fotograficznym w naszym albumie.

Fotograf na ślub

Plener – Zdjęcia plenerowe są wspaniałym wypełnieniem pamiątki ślubnej. Doskonale kompozują się w albumie, powinny zatem zostać wykonane przez fotografa, który posiada artystyczne spojrzenie. Dla tego warto sprawdzić czy wybrany przez nas fotograf posiada wykształcenie w tej dziedzinie. Studia artystyczne rozwijają wyobraźnie, dzięki nim fotograf ma większe pojęcie o kompozycji i wyborze kadrów. Należy upewnić się czy fotograf sam wyszukuje miejsc na zdjęcia, oraz w ile miejsc plenerowych jest w cenie usługi. Bardzo istotną rzeczą jest to czy zdjęcia ślubne w plenerze są wykonywane tego samego dnia co ceremonia czy w innym dowolnym dniu. Z doświadczenia wiem, że najlepszą opcją jest wykonanie zdjęć plenerowych innego dowolnego dnia ustalonego z młodą parą. Nie ma wtedy zbędnego pospiechu oraz stresu, że goście czekają, można wykonać wtedy zdjęcia w kilku mijscach plenerowych i dobrze się do nich przygotować. Następnie należy dokładnie przyjrzeć się zdjęciom wykonywanym przez danego fotografa. O naszej decyzji nie powinny zaważać jedno lub nawet pięć zdjęć, ale znacznie więcej. Kilka dobrych zdjęć może być kwestią przypadku, jeśli jednak dany fotograf posiada ich znacznie więcej oznacza to, ze jego portfolio jest profesjonalne. Zdjęcia plenerowe powinny być niebanalne a miejsca plenerowe powinny być zróżnicowane.

Gdzie szukać fotografa na ślub?

W dzisiejszych czasach mamy duży wybór fotografów i operatorów filmów ślubnych. Najlepiej wybrać się na targi ślubne gdzie możemy w jednym miejscu dotrzeć do wielu ofert, obejrzeć ich albumy, fotoksiążki oraz filmy. Przyjrzeć się umowie. Zapytać o szczegóły i co najważniejsze porozmiawiać twarząw twarz z osobą, która ma wykonać reportaż z tego ważnego dla nas dnia. Kolejną formą jest wyszukiwanie informacji w sieci po różnego rodzaju forach i blogach gdzie ludzie wymieniają się informacjami dotyczącymi tych usług. Warto przejrzeć wiele ofert żeby móc zrobić dobre rozeznanie i dokonać porównania. Przy wyborze fotografa na ślub dobrze jest sprawdzić jego stronę internetową oraz profil na facebooku, każda poważna firma je posiada. Facebook może nam powiedzieć dużo o osobie, która wykonuje zdjęcia, na takim profilu często zamieszczane są informację o konkursach i rabatach co może być bardzo przydatne w dokonuwaniu wyboru fotografa.Warto również zapytać znajomych i rodziny, które korzystały z tego rodzaju usług z pewnością mogą Wam wiele doradzić i podzielić się z Wami cennymi spostrzeżeniami.